Karusnaha eest hoolitsemine talvisel ajal

   Ostes karusnahatoote, mõtleme me eelkõige sellest, kuidas kasukas või müts meile sobib, mitte aga sellest, kuidas tagada niivõrd kallihinnalisele ja õrnale kaubale vastav hooldus. Kevade saabumisega jätame soojad riided hoopis unarusse, pannes nad kappi ära mõtlemata sellele, milline negatiivne toime mõjub esemele selle perioodi vältel. Tegelikult, õige hoolduse korral võib karusnahatoode säilitada oma esialgset ilmet aastate jooksul! 

Hooldus karusnaha eest algab koheselt peale eseme ostmist. Kasukad, vestid ja muud sarnased riideesemed tuleb riputada ainult laiade õlgadega riidepuudele ning pigistamata nad kinni teiste riietega. Peakatted tuleb hoida alusel või peakuju mannekeenil.

müts peakuju manikeenilViimase puudumisel võib kodustes tingimustes meisterdada mignisuguse silindri või kasutada klaaspurgi selleks otstarbeks. mütsi alusedSoovitatav oleks, et karusnahk ei puudutaks teda ümbritsevaid riideid ja esemeid. See aitab vältida karusnaha muljumist, kiilanemist ning naha kortsumist. Samuti ei tohi värvitud karusnahka hoida mittevärvitud karusnaha kõrval. Ärge kandke kotti õlal karvade kulumise vältimiseks. Rihm jätab samuti jälje ning seda tuleb kadna kogu aeg. 

   Autojuhid peavad teadma, et kasukas ei tohi istuda soojendusega istmel, eriti kui kasukas on niiske või lumine. Kui autosalongi istmed on struktuurse või masseeriva polsterdusega, siis enne istumist oleks parem kasukas seljast ära võtta, kuna aja jooksul kulub karusnahk lihtsalt ära. Ebasoovitatav on isegi seista heitgaasitoru kõrval, kuna karusnahk koheselt tuhmub mõjutsoonis ning nahk deformeerub.
   Ei soovitata kanda karusnahatooteid vihma või märja lumesaju käes. Kui juhtus nii, et karusnahatoode sai märjaks vihma või märja lume käes, siis esimese asjana on vaja teda hästi kõrvasti raputada, seejärel riputada õlgadele, küttekehadest kaugemale ning kuivatada toatemperatuuril. Fööniga karusnahka kuivatada on rangelt keelatud! Samuti on keelatud triikida kasuka voodrit triikrauaga. Naturaalsel karusnahal on naha „keemistemperatuur“. Sellisel temperatuuril muutub kõliu puiseks, muutub hapraks ning puruneb. See protsess on pöördumatu. Samuti ei tohi kuivatada kasukat sellele päikesekiirte sattumise teel, sest sellisel juhul muutub karusnahk kollaseks ning hakkab kiilanema. Kohe, kui kasukas on kuiv, tuleb kuivanud karusnahk kammida mettallist kammiga karvakasvu suunas. Märga karusnahka kammida ei tohi! Aksessuaarid karusnaha hooldamiseks saab osta karusnaha salongist.

karusnaha kamm    Soovitatav on vältida parfüümi, sprei, juukselakki jm. sattumist karusnahale. Peale seda ilmuvad karusnahal kollased laigud. Pealegi imavad karusnahatooted endasse momentaalselt lõhnu, mida on pärast väga raske välja tuulutada. Karusnahatooteid ei tohi niisutada ega pesta. Kui kõlu saab märjaks, siis peale kuivamist muutub ta kõvaks ning kahaneb. Internetis on üleval rohkesti informatsiooni sellest, kuidas saab hooldada karusnahatoodet kodus „tasuta“. Näiteks krae puhastamiseks soovitatakse hõõruda karvkattet kanamunadega ning seejärel loputada krae soojas vees. Loomulikult ei tohi seda mingil juhul teha! Peale kontakti veega, kõlu tõmbub kokku ning kõveneb, toode aga muutub kaks suurust väiksemaks. Veel soovitatakse heleda karvaga karusnaha puhastamiseks kasutafa krtulitärklist, nisujahu,  või mannat. Veel parem oleks segada need komponendid omavahel kokku, kuukmutada pannil 70-80 kraadi juures ning seejärel puistada see kasukale ning mudida karusnahka. Vot nii! Noh, mis siin öelda? Arvatavasti on koi väga tänulik sellise roa eest.

   Ärge tehke oma karusnahaesemetega taolisi eksperimente, järgides eelmisest sajandist pärinevaid soovitusi. Võibolla need nõanded olidki eelmises sajandis efektiivsed, arvestades karusnaha parkimismeetodeid tol ajal.  Tänapäeval on selleks mitmesuguseid eirnevaid kemikaale, mis kantakse korduvalt karusnahale, pikaajalise kasuka ümblemise protsessi käigus. Peale seda muutub karusnahk kergeks, pehmeks, läikivaks ning katub vettpidava kaitsekihiga, mis kaitseb kasukat välismõjude eest, sealhulgas ka äädika, viinabensiini ja muude rahvavahendite koostisosade eest. Seetõttu puhastus käepäraste vahenditega ei anna mingit tulemust, vaid hoopis süvandab olukorda. Kaasaegsete kasukate jaoks, mis on pargitud kaasaegsete kemikaalidega, sobib ainult keemiline puhastus. Pöörduge professionaalide poole ning nad soovitavad Teile sobivat meetodit Teie kasuka puhastamiseks. Lähemalt keemilisest puhastusest lugege meie artiklist kategoorias KARUSNAHAST.

   Ning lõpetuseks kõige tähtsam nõuanne – kandke oma karusnahaeset. Sest karusnaha jaoks ei ole midagi hullemat kui vang kapi näol!