Karusnaha eest hoolitsemine suvisel ajal

Talve lõppedes saabub kasuka jaoks pooleaastane puhkeperiood... Kuid hooajavahetus on tähtis etapp karusnahatoote „elus“ ning nõuab erilist tähelepanu. Kuidas organiseerida õiget hooldus niivõrd tujukale esemele? Karusnahatoodete õigeks pikaajaliseks säilitamiseks on vaja järgida rida tingimusi:

  • õhutemperatuur  0° С kuni +8° С
  • õhuniiskus от 45% kuni 65%
  • õhuringlus
  • avarus ja pimedus 

   Nõustuge, et kodus on üsnagi keeruline luua sellised säilitamistingimused. Paljud hoiavad oma kasukaid vanamoodsalt kapis, pistes paar koivastast tabletti selle taskusse. „Targad“ nõuanded internetis soovitavad toppida karusnahkne müts täis ajalehti ning asetada karusnaha lähedusse sidruni-, apelsini-, või mandariinikoor. Arvestage sellega, et ajalehetrükk sisaldab tsinki mis kuivatab kõlu, paber aga imab lõplikult kõik niiskusejäägid. Sellise hoidmise tulemusena kaotab kõlu oma elastsuse, karusnahk muutub hapraks ning ajab karva. Tsitrusekoor on väga rikas eeterlike õlide poolest ning karusnaha perenaine on hiljem väga üllatunud, kui avastab, et heledal mütsil on tekkinud kollakas kirme või miks karusnahk näeb õline välja. Pealegi ei ole koivastased tabletid alati suutelised hävitada karusnahka armastavaid putukaid.koi on kasuka vastane Koivastased vahendid tõesti mõjuvad koidele, kuid on kahjutud nende vastsetele. Kevad-suve perioodil aga koivastsed aktiviseeruvad. Selleks, et karusnaha värv ei tuhmuks, peab eset hoidma täielikus pimeduses. Suvevalgus on niivõrd tugev, et kui karusnahk jääb ilma katteta kappi, mille uksed aeg-ajalt avatakse, siis värv eseme ühel pool pleegib vastu. Karusnahad naturaalse hallikas-sinise värgigammaga kardavad valgust kõige rohkem, neil ilmub kollakas varjund.  Lumivalged ja värvitud karusnahad asuvad samuti kõrge riski tsoonis. Karusnaha kaitseks valguse ja koi eest on lahendus koivastase immutusega kate. Kahjuks aga tuulutub koivastane vahend aja möödudes välja. Nii, et kui Te otsustate hoida oma kasukas sellisel viisil, siis on mõtet osta tavaline puuvillane kate (mitte polüetüleen!) ning koivastane sprei, millega töödelda tuleks aega-ajalt kate (mitte karusnahk) töödelda.kasuka kate

Kõrvalnäht – järgmise hooaja alguses, võib kasukas olla imeliku ja ebameeldiva lõhnaga, mis aga kaob aja möödudes. 

   Üsna tähtsaks teguriks kapis hoidmisel on ruumikus. Asju ei tohi kappi tihedalt riputada, et ei toimuks eseme kortsumist, naha mõranemist või karvkatte kulumist. Pealegi karusnahk lihtsalt „lämbub“ normaalse õhuringluse puudumisel. Arvestage, et karusnahaesemete hoidmisel kapis, tuleb iga eseme jaoks jätta vaba ruumi, mille lius oleks umbes 30 cm.  Samuti on soovitatav, et ümbrise ülaosa toetaks tugilatt, mis ei luba ümbrise riidel langeda ning samaaegselt lömastada kasuka kraed ja õlgu. rõivapuu käraga

Samad tingimused kehtivad ka karusnahast mütside säilitamise kohta. Müts peab asuma kõvas kattes või karbis. Peakate ei tohi suda tasapinnal, ta peab asuma mõnel vormil või kujundil, mis oleks samal ajal ka aluseks. Pea mannekeen sobib ideaalselt, kuid selle puudumisel võib meisterdada silindri (kuid mitte kartongist või paberist!) või siis kasutada klaaspurki.
Kuid isegi kõikige eelpool mainitud tingimiste järgimisel jäävad kõige tähtsamad nõuded, mida inimene ei suuda kodustes tingimustes kuidagi luua. Nendeks on temperatuur ja õhuniiskus. Karusnahk kardab sooja ja kuiva õhku. See on karusnaha vananemise peamine põhjus. Karusnahast eseme pikaajaline hoidmine pideval õhutemperatuuril üle +15° С mõjub negatiivselt kõlule. Õhutemperatuuril üle +25° С ning madala õhuniiskuse juures (kui vaevalt ulatub 35%) kasukas hoopiski ei ela järgmise hooajani välja. Piisava niiskuseta sisepind on ülekuivanud, karv muutub katkevaks ja hakkab välja kukkuma. Kusjuures see protsess on pöördumatu!
Selleks, et vältida suvisel perioodil kõikide negatiivsete tegurite mõju kasukale, karusnahatööstuse spetsialistid soovitavad paigutada karusnahast esemed suveks spetsiaalsetesse karusnahahoidlatesse, mida nimetatakse karusnaha külmakambriteks. Selline nähtus on juba ammu kasutusel kõikides suurlinnades, kus leidub kümneid selliseid karusnaha hoidlaid.

kasuka külmakamberTavaliselt pakuvad karusnahkade suvehoidmist karusnaha ateljeed, poed või keemilised puhastused. Sellise teenuse järgi on suur nõudlus Lõuna-Euroopas, kus suur enamus daamidest eelistavad isegi soojadel talvedel kanda kasukaid, pannes seejuures jalga kingad. Ka Venemaal muutub karusnahkade suvehoidmise teenus iga aastaga aina populaarsemaks. Esimese Moskva karusnahkade külmakambri ehitas karusnahkade tarnija Tema Keiserliku Majesteedi õukonna jaoks veel 1912 aastal! Selles kõrges akendeta hoones säilitatakse karusnahku siiamaani. Meie naaberlinnas Helsingis on samuti paar sellist kambrit. Nüüd tuli ka Tallinna kord rajada professionaalne karusnahkade säilituskamber, sest meie pealinna daamid ei ole samuti ükskõiksed karusnahkade vastu. Täpsemalt karusnahkade säilituskambrist lugege Meie rubriigist KARUSNAHKADE KÜLMAKAMBER.